Hemen AraWhatsapp
Beylikdüzü Ağaç Budama

Beylikdüzü ağaç budama hizmetleri için sefa peyzaj firmamız taleplerinizi beklemektedir. Baharın gelip havaların ısınmasıyla bağ bahçe bakımı zamanı da yaklaştı. Bir sonraki seneye daha yüksek verim alabilmek için bahçelerin temizlenmesi, ağaçların budanıp, gövdesi ile orantılı büyümesini sağlamak için budama yapmak çok önemlidir. Peki budama nedir? Neden gereklidir? Bu gibi soruların cevaplarından bahsedeceğiz. Budama genellikle meyve ağaçlarında kök gövdenin büyümesinin orantılı büyümesi için ağacın uçlarından kesip genişletme işlemine denir.Tabiri caizse ağacı tıraş etmektir. Budama düzenli ve dengeli ürün almak için de önemli bir işlemdir.

Budamanın şekilleri de vardır. Örneğin;

 • Meyve fidanlarındaki dikim budamasını,
 • Şekil budaması,
 • Verim budaması,
 • Gençleştirme budaması

gibi bu budama türleri fidanların nerelerde ne şekilde kullanılacağına göre değişmektedir. Budama ağacın verimliliğini artırması içinde önemlidir. Çünkü budama ile ağacın içine güneş ışınlarının girmesi sağlanır buda ağacın daha çok güneş ışığı almasına ve meyvelerin daha kaliteli ve sağlıklı olmasına sebep olur. Budama yapılmayan ağacın meyve kalitesi düşüktür bunun temel sebebi güneş ışınlarını yeterince almamasıdır.

Beylikdüzü Ağaç Budama ve Kesme Firması

Beylikdüzü Ağaç Budama

Beylikdüzü Ağaç Budama ve Kesme

Budama yapma zamanı hava sıcaklığına göre değişmektedir. Örneğin; karasal iklimin görüldüğü iç Anadolu, Doğu Anadolu gibi bölgelerde birinci budama şubat ayı ortasında yapılırken; daha ılıman iklime sahip yerlerde ağaçların yaprakları döktükten bir ay sonra budama işlemi yapılır. Budamanın geç yapılması ile bahar soğuklarından ağaçların en az etkilenmeleri sağlanır. Bu sayede ağaçlar dondan etkilenmemiş olurlar ve erken çiçek açmaları da önlenmiş olur.

Budama yaparken nelere dikkat edilir birazda bundan bahsedelim:

 • Budama yaparken meyve gözü olan dallar budanmaz,
 • Budamaya ağacın gövdesine güneş ışınlarının gelmesini engelleyen dallardan başlanır,
 • Budamanın ağaca bir diğer faydası da ağaçların hastalıklı dallarını keserek, ağaçların direncini arttırmak ağacı sağlığına kavuşturmaktır,
 • Budama yaparken aletlerin kaliteli ve temiz olması da çok önemlidir,
 • Budamada kullanılan aletlerin ağaç dallarının kalınlığına, kuruluğuna, yaş olmasına göre değişiklik gösterir.Örneğin; budama makası bir parmak kalınlığını geçmeyen dallarda gayet güzel bir şekilde kullanabilirken çok daha kalın dallarda dişli testere kullanılabilir,
 • Bu aletlerin kalitesi de çok önemlidir. Metal kısmı ne kadar iyiyse kesim yaparken de zorlanmadan hızlı ve rahat bir şekilde kesim yapabilirsiniz,
 • Tüm bu işlemleri yaparken temizliğe de dikkat edilmelidir. Bir ağacın budama işlemini bitirdikten sonra diğer ağaca geçerken dörtte bir oranında çamaşır suyuyla aleti temizlemeliyiz.Bu sayede ağaçlar arasındaki hastalık taşıma riski en aza indirilmiş olur.

Ağaç budama, kesme ve dikim işlemleri için Beylikdüzü ilçe sınırları içerisinde Sefa peyzaj firmamız taleplerinizi beklemektedir. Tek yapmanız gerek bizleri 7/24 aramanız.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir